Archiwum

Co to jest fotografia?
  • Komentarze (1)
  • 30. sierpnia 2007
  • chrumkocina
  • tagi: fotografia ludzie zwierzęta
Fotografia (gr. φως, , D. phōtós - światło; gráphō - piszę, graphein – rysować, pisać – rysowanie za pomocą światła) – zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie układu optycznego, choć nie jest to konieczne - fotografia otworkowa, rayografia.

Podstawowy podział technik fotograficznych:

  • fotografia tradycyjna – oparta na chemii światłoczułych związków srebra, która dzieli się na fotografię monochromatyczną i fotografię barwną
  • fotografia elektroniczna – oparta na technikach elektrooptycznych, która dzieli się na zanikającą fotografię analogową i fotografię cyfrową.

Fotografia od początku swego istnienia zwracała uwagę zarówno naukowców, jak i artystów. Naukowców fascynowała jej zdolność do rejestrowania dokładnych obrazów ruchu, czego przykładem może być twórczość Eadwearda Muybridge'a w jego studiach ruchu ludzi i zwierząt. Artystów bardziej niż mechaniczna rejestracja rzeczywistości interesowały nowe możliwości tworzenia obrazu.

Dobre zdjęcia to zrobione zdjęcia

Jest taka teoria, że aby fotografować nie trzeba mieć aparatu - wystarczy patrzeć. To w jakimś sensie prawda. Nie zawsze można zrobić zdjęcie - przeczytałem gdzieś kiedyś, że właśnie wtedy należy przestać się szarpać, umieć odpuścić, po prostu patrzeć... i cieszyć się pięknym widokiem! Dużo jednak radości sprawia dzielenie się złapanym pięknem z innymi dlatego nie tarktujcie takich aforyzmów zbyt dosłownie, i gdy tylko możecie wyjmujcie aparat z torby i fotografujcie. Waszym zadaniem jest przekazać ten piękny obraz innym. I to wy jesteście za ten przekaz odpowiedzialni w 100%. Więc nie fotografujcie byle czego. Wszystko to nie znaczy byle co. Wszystko to także nie oznacza w każdej sytuacji. Nie wiem ile warte jest dobre zdjęcie - wiem za to na pewno, że są takie momenty, które należy uszanować.


Jeśli już nauczycie się technicznych podstaw niezbędnych do robienia poprawnych zdjęć, to spróbujcie przestać o nich myśleć i skupcie się na samym zdjęciu - to co odróżnia dobre fotografie od tych poprawnych to to, że zostały wykonane we właściwym momencie - nie później i nie wcześniej tylko właśnie teraz. Dobre zdjęcia ukazują jakiś moment, mają temat, opowiadają jakąś historię, mają zapach może smak - nie są tylko portretem czy krajobrazem ale są poruszającym portretem i pięknym krajobrazem. Gdy zrobicie takie zdjęcie od razu zobaczycie i poczujecie różnicę! W "Książce o fotografowaniu" Andrzej Mroczek przytacza taka oto definicje dobrej fotografii - dobra fotografia to taka, której nie można opowiedzieć, i której jednocześnie nie można zapomnieć. Nie spotkałem się z bardziej trafnym określeniem tematu. Stosując te kryteria widać jak na dłoni dwie rzeczy: po pierwsze, jak bardzo niewiele jest dobrych fotografii, a po drugie że te dobre faktycznie istnieją. Zwróćcie uwagę, że ta definicja skierowana jest bezpośrednio do was - to przecież fotografie, których wy nie możcie zapomnieć ani opowiedzieć. Siedzicie w tym głębiej niż mogłoby się wydawać, i dużo od was zależy - szanujcie to i pielęgnujcie. Umieć fotografować to przedewszystkim umieć patrzeć!

Autor: Bartosz Skowronek